درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

آب و هوا و شرایط گیومری

آب و هوا و شرایط گیومری

 

گیومری در ۱۲۶ کیلومتری شمال ایروان، در مرکز فلات شیراک قرار دارد. این شهر در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا ساخته شده است. رودخانه Akhurian از حومه غربی این شهر می گذرد. اطراف این فلات توسط کوه های Pambak از سمت شرق احاطه شده و تا آتشفشان آراگات ادامه یافته است. این شهر ۱۹۶ کیلومتر از دریای سیاه فاصله دارد.  اطراف شهر گیومری از توف، بازالت و خاک رس پر شده است. گیومری دارای آب و هوای قاره ای نیمه خشک، مشخص با زمستان سرد و برفی که حداقل درجه حرارت می تواند به ۴۱- و۴۲- برسد.

از طرف دیگر تابسیان بسیار گرم می شود به طوری که درجه حرارت به ۳۶ درجه سانتی گراد برسد.

گیومری از لحاظ جاذبه های دیدنی

از دیدنی های شهر گیومری که از پر بازدید کننده ترین قسمت ها در تور ارمنستان هستند می توان به هتل ارس در منطقه تاریخی کوماری، beerhouse Poloz Mukuch، کلیسای القدس مقدس که پس از زلزله ۱۹۸۸ بازسازی گردید، کلیسای سنت Arsenije  روسی، و غیره نام برد.

به طور کلی به عنوان یک شهر کهن، گیومری دارای آثار تاریخی بسیار و معماری خاص می باشد. اما متاسفانه پس از وقوع زلزله، بسیاری از آثار خود را از دست داد. در سال ۱۹۸۸، این شهر مرکز آثار فرهنگی و هنری شناخته شده بود زیرا دارای تئاتر، مدارس و غیره بود. گیومری صاحب اولین خانه اپرایی بود که در ارمنستان به وجود آمد. همچنین اولین تئاتر نیز در ارمنستان در این شهر به وجود آمد.

مرکز تاریخی کوماری

با داشتن ۱۰۰۰ ساختمان که به قرن ۱۸ و ۱۹ باز می گردد، مرکز تاریخی کوماری، نشان­دهنده گیومری قدیم به شمار می رود. محله تاریخی یکی از مکان­های کمی­ست که پس از زلزله در ارمنستان باقی مانده است. با معماری ارمنی شهری که در آن زمان بسیار معتبر بود، این منطقه تاریخی دو بار در زلزله سالم بیرون آمده است. یکی از زلزله های در سال ۱۹۲۶ و دیگری در سال ۱۹۸۸ بوده است. این محله، نقش مهمی در هنر مدرن امروزی ایفا می کند. کاوش های باستان شناسی که در قرن ۲۰ انجام گردیده است، نشان می­دهد که جمعیت بسیاری در قرن سوم پیش از میلاد به اینجا آمده اند. تعداد بی­شماری قبر و آثار باستانی در این منطقه یافت شده است. اولین گزارشی که از باستان شناسان نقل شده است این است که کوماری از سال ۷۷۳ به وجود آمده است. در دوره سلطنت پادشاهان باگراتونی ارمنستان در قرن ۱۰، کوماری، تبدیل به یک شهر مدرن شده و دارای مراکز تجاری بسیار بوده است.

کلیسا های گیومری

از کلیسا های این شهر زیبا می توان به : صومعه مارماشن  قرن ۱۰ : در ۶ کیلومتری شمال غربی گیومری، کلیسای نجات دهنده مقدس یا  SURP Amenaprkich: ساخته شده بین ۱۸۵۹-۱۸۷۳، کلیسای مادر مقدس، کلیسای مقدس Surb Nshan sign، کلیسای Saint Nikolai  و غیره نام برد.

اقتصاد ارمنستان

اقتصاد گیومری بیشتر به قسمت بازسازی و معماری و جذب توریست و خدمات بانکی منتهی می شود. کارخانه ها و محصولات نیز بخش عظیمی از اقتصاد این شهر را بر عهده دارند. صنایعی مانند: مصالح ساختمانی، بازالت، جوراب­بافی و نساجی، صنایع غذایی و غیره.

فرودگاه گیومری

در جنوب فلات شیراک، فرودگاهی وجود دارد که مردم از آن استفاده می کنند. این فرودگاه در سال ۱۹۶۱ ساخته شده و دومین فرودگاه ارمنستان به شمار می رود.

قطار در گیومری

خطوط ریلی در ارمنستان، یکی از قدیمی ترین قسمت های آن است. این خط ریلی در سال ۱۸۸۷ تاسیس گشت.

تحصیل و دین در گیومری

این شهر دارای مراکز آموزشی بسیاری می باشد و به عنوان مرکز آموزشی فرهنگی شمال ارمنستان شناخته شده است.

در این شهر امکاناتی نظیر ۴۵مدرسه عمومی، ۲۳ مدرسه پرستاری و ۷ مدرسه خصوصی وجود دارد. اکثر مردم گیومری ، جزو مذهب وابسته به پاپ هستند و از کلیسای اپوستولیک استفاده می کنند. گرچه یک گروه کمی از کاتولیک ها هم در این شهر زندگی می کنند.

تعداد کمی از افراد در فرقه اورتودوکس می باشند و از کلیسای سنت نیکلاس استفاده می کنند.

ورزش در گیومری

در شهر گیومری ، تعداد زیادی آکادمی های ورزشی وجود دارد بسیاری از قهرمان المپیک و جهان کشتی گیران، وزنه و بوکس از گیومری هستند. همچنین کلوپ فوتبال بزرگی نیز در این شهر واقع شده است. استادیوم شهر گیومری ، یکی از قدیمی ترین استادیوم های ارمنستان است که در سال ۱۹۲۴ است.

جمعیت گیومری ارمنستان

جمعیت گیومری در سال ۱۸۴۰ گسترش یافت. و به دلیل زلزله ۱۹۸۸ جمعیت آن کاهش یافت. ساکنین این شهر ظاهری متفاوت، سبک و غرور خاصی دارند. گویش این منطقه تقریبا نزدیک به نواحی غرب ارمنستان می باشد.

جمعیت ارمنستان در سال ۲۰۱۰، ۱۴۶,۱۰۰ نفر بوده است.

فرهنگ گیومری ارمنستان

این شهر از لحاظ فرهنگی بسیار غنی بوده و به نام مرکز فرهنگ و هنر معروف است.

در این شهر مراکزی مانند اولین خانه اپرای تئاتر و غیره وجود دارد.

آب و هوا و شرایط گیومری۱ آب و هوا و شرایط گیومری۲ آب و هوا و شرایط گیومری۴ آب و هوا و شرایط گیومری۵ آب و هوا و شرایط گیومری۶


Recommended Posts

دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz