درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

آداب ورسوم ارمنستان

آداب ورسوم ارمنستان

برای گردشگران و بازدید کنندگان تور ارمنستان فرهنگ محلی که به آن سفر می کنند بسیار اهمیت دارد.

تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان ارامنه دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارت نام داشت. همچنین اعیاد دیگری نیز بود که به بت پرستی و الهه پرستی اختصاص داشت. از معروف ترین آن اعیاد می توان به وارتاوار اشاره کرد که ارامنه همچنین پس از روی آوردن به مسیحیت نیز آن را با پاشیدن آب به سر و صورت یکدیگر جشن می گیرند. این عید در تابستان برگزار می گردد.

پس از ورود مسیحیت به ارمنستان، اعیاد دیگری جانشین اعیاد قبلی شدند. یکی از این اعیاد مانند تمام مسیحیان جهان، کریسمس می باشد. دومین عید مهم مسیحی که نزد ارامنه بسیار مهم می باشد عید پاک است که سالروز رستاخیز حضرت مسیح بوده و طبق تقویم خاصی در اولین ماه بهار برگزار می شود. از اعیاد دیگر می توان از هامیار تسوم اشاره کرد که سالروز عروج مسیح (ع) به آسمان است.

اعیاد ملی در ارمنستان

آداب ورسوم ارمنستان -۲

عید وارتانانک و عید روز فرهنگ از اعیاد مهم ارامنه است. عید وارتانک سالروز قیام ملی ارامنه به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ گرامیداشت سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس می باشد. همچنین یکی دیگر از اعیاد ملی ارمنستان گرامیداشت روز ۲۴ سپتامبر اشاره کرد که مردم ارمنستان با تظاهرات و رفتن به خیابان ها  و شرکت در انتخابات یاد ماندنی رای به استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی دادند.

روز مهم دیگر در ارمنستان روز ۲۸ ماه مه می باشد، در چنین روزی در ۱۹۱۸ ارامنه پس از قرن ها توانستند استقلال خود را باز یابند  که چندان دوام نداشت.

روز استقلال

آداب ورسوم ارمنستان

صرف نظر از اینکه ارمنستان ۸۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشت، اما فقط دو سال از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۰ توانست استقلال سیاسی خود را حفظ کند. در سال٬۱۹۲۰ نیروهای کمونیست که در حال قدرت گرفتن بود بوسیله ارتش سرخ شوروی ارمنستان را مورد تاخت و تاز قرار داد و ارمنستان را به عنوان بخشی از “جمهوری سوسیالیسم” شوروی در آورد. تا سال ۱۹۹۱ که بالاخره ارمنستان به یک کشور مستقل تبدیل گشت و استقلال خود را از نظر سیاسی اعلام نمود. ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۱ روزی بود که استقلال ارمنستان به همه پرسی گذاشته شد و با ۹۹ درصد آرای مردم به تصویب رسید. این روز٬ روز استقلال نامیده می شود و  یکی از تعطیلات رسمی سالانه در ارمنستان است و هر ساله باشکوه تر از سال قبل در ایروان جشن گرفته می شود.

روز یادبود کشتار ارمنیان

برگزاری یادبود نسل‌کشی ارمنیان در ایروان

به دلیل کشتار دسته جمعی و نسل کشی در ارامنه به دستور اسماعیل انور (انور پاشا) بین سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ انجام گردید. تعداد قربانیان این نسل‌کشی از یک میلیون تا یک و نیم میلیون نفر تخمین زده شده است.

لباس سنتی ارمنستان

به دلیل نفوذ ایرانیان بر فرهنگ آنان، لباس مردانشان مانند لباس مردم شمال ایران و گرجستان بوده است. لباس زنان ارمنی که تحت عنوان داراز شناخته می شود نیز شبیه لباس های زنان سایر ملل ساکن در منطقه است و شامل لباس بلند و زردوزی شده و روسری به رنگهای شاد می باشد.

غذا های محلی ارمنستان

آداب ورسوم ارمنستان-۱

اکثر غذاهای سنتی بسیار شبیه به غذاهای سنتی ایرانی و ترکی بوده و به خوبی می توان تاثیر فرهنگ ایرانی را در پخت غذای ارامنه دید. زیرا معروف ترین غذایشان مانند خاش شبیه کله پاچه ایرانیست.

از دیگر غذاهای محلی می­توان به: خاشلاما که از گوشت گوسفند درست می شود و زاوراپلاف که نوعی پلو است به جای برنج از بلغور تهیه می شود، اشاره کرد.

همچنین یکی دیگر و پرطرفدار ترین غذاها، کباب ماهی ایشخان می باشد که این ماهی که از دریاچه سوان صید می شود و نژاد آن به علت صید بی رویه در حال انقراض است، یکی از لذیذ­ترین ماهی های آب های شیرین بوده و طرفداران بسیاری در میان توریست هایی که از ارمنستان دیدن می کنند، دارد.

برای رزرو تور ارمنستان و مسافرت به این کشور تاریخی، با مشاوران آژانس ایران آنکارا تماس بگیرید.


Recommended Posts

دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz