درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس

از بناهای تاریخی ایران که معماری اصیل را هم به رخ میکشد آرامگاه جیات الغیب و گنبد الیاس است.

برترین ها: آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس با قدمت دوره قاجاریه در ۴۵ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد و روستای حیات الغیب قرار دارد.

آرامگاه حیات الغیب منسوب به «محمد بن احمد رضی‌الدین» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بوده و گنبد الیاس نیز متعلق به شهاب الدین الیاس لنبکی از حکمرانان لر کوچک است.

بزرگان اینجا آرمیده‌ام: حیات‌الغیب

پلان مقبره حیات الغیب به صورت مستطیل و معماری آن از یک ورودی (کفش کن) تشکیل شده‌است. مقبره با پلان مربع که گنبدی به سبک نار دو پوسته بر پایه‌ای مدور کوتاه روی آن قرار گرفته‌است.

سطح مقبره ۲۵ متر در ۶ متر در ۶ متر و ۵٫۴ متر در ۵٫۴ متر است . در دیوار جنوبی محرابی به بلندای ۲×۱ متر با گچبری ساده بر حاشیه آن ساخته شده‌است گنبد مقبره قدیمی تر از دیگر قسمت ها است.

بزرگان اینجا آرمیده‌ام: حیات‌الغیب

بر بالای فضای داخلی مقبره نقاشی‌هایی با نقش کبوتر وچند گچبری دیگر به شکل گل دیده می‌شود.

در سمت شرقی مقبره امامزاده حیات الغیب، مقبره‌ای قدیمی وجود دارد که به گنبد الیاس شهرت دارد. این بنا که در اثر گذشت زمان خسارات فراوانی دیده، از جمله قدیمی‌ترین بناهای استان لرستان است.

بزرگان اینجا آرمیده‌ام: حیات‌الغیب

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس یکی از اماکن متبرک استان لرستان و از جاذبه‌های گردشگری مذهبی این استان است که همواره پذیرای زوار زیادی از مناطق مختلف است.

آرامگاه حیات الغیب و گنبد الیاس در سال ۱۳۷۶ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۹۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


Recommended Posts

دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz