درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

انواع مدارک کارشناسی ارشد آمریکا

انواع مدارک کارشناسی ارشد آمریکا

به طور کلی در ایالت متحده ی آمریکا دو نوع مدرک فوق لیسانس وجود دارد. مدارک حرفه ای که به آن Professional Degrees  گفته می شود و مدارک تحقیقی که به آن Research Degrees گفته می شود. با توجه به رشته ی تحصیلی مدارک حرفه ای هم ممکن است نام های متفاوتی داشته باشد،‌ به طور مثال در رشته هایی مثل مهندسی ممکن است Master of Engineering یا Master of Science in Engineering  باشند و مدارک تحقیقی را همه با یک نام Master of Science ارائه می دهند.

 

چند تفاوت اصلی دو مدرک حرفه ای و تحقیقی:

۱- پیش‌ نیازها: دانشجویانی که مدارک حرفه ای می گیرند دیگر احتیاجی به نوشتن تز یا مقاله تحقیقاتی ندارند و تمرکز اصلی پروگرام  را روی گذراندن معمولا ۳۰ واحد درسی و تمام کردن یک یا دو پروژه می گذارند. اما دانشجویان در مدارک تحقیقی باید یک پایان نامه ی تحقیقاتی ارائه دهند و دراین حالت معمولا دانشجو باید یک مقاله ی تحقیقی به چاپ برسانند و به جای آن تعداد واحدهای درسی کمتری بر می دارند.

۲- طول دوره تحصیلی: مدارک حرفه‌ای به طور معمول دوره ای یک ساله دارد اما در مدارک تحقیقی این زمان دو ساله است که دانشجویان مدارک تحقیقی سال اول را بیشتر با کلاس ها و سال دوم را با تحقیق می گذرانند.

۳-کمک‌های مالی: در گذراندن مدارک حرفه‌ای بیشتر به چشم یک سرمایه‌گذاری برای بالا بردن موقعیت کاری دیده شده و کمک ‌های مالی کمتری دریافت می کنند و یا در بعضی شرایط اصلا پولی دریافت نمی کنند. معمولا کمک های مالی دانشجویان از بودجه ی تحقیقاتی گرفته می شود که استاد مربوطه برای یک موضوع خاص آن را از دولت دریافت می کند. به علت اینکه در مدارک حرفه ای کار تحقیقیاتی انجام نمی شود امکان استفاده از این بودجه‌ ها هم برای دانشجویان متقاضی این مدارک فراهم نیست. فقط امکان دارد که در بعضی از شرایط خاص بخشی از شهریه به دانشجو بخشیده شود.

۴- پذیرش گرفتن: به خاطر اینکه معمولا خود دانشجو باید هزینه ی تحصیل مدارک حرفه ای را متقبل شود پذیرش گرفتن از این مدارک راحت تر از نوع تحقیقی است. همچنین بسیاری از دانشگاه ها مدارک تحقیقی فوق لیسانس را فقط به صورت پیوسته با مدرک دکترا ارائه می دهند. اگر از نمرات خیلی خوبی برخور دار نیستید و امکان پرداخت یک سال شهریه را دارید مدارک حرفه‌ای می تواند برای شما گزینه ی مناسبی باشد.

۵- اعتبار: هردوی این مدارک در آمریکا از اعتبار یکسانی برخوردار هستند و دانشگاه‌ های طراز اول  هر دوی این مدارک را ارائه می دهند. تفاوت این دو مدرک در اعتبار آنها نیست بلکه در نوع دانشجویانی است که جذب می کنند. دانشجویان فارق التحصیل مدارک حرفه ای معمولا بیشتر جذب بازار کار می شوند اما دانشجویانی که مدرک تحقیقاتی دارند بیشتر علاقمند به تحقیق و یا ادامه ی تحصیل در مقطع دکترا هستند.

۶- پذیرش دکترا: برای افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع دکترا را دارند مدارک تحقیقی گزینه ی  مناسب تری است. زیرا در طی گذراندن این دوره، تمرین تحقیق کردن داشته اید و با بسیاری از مهارت های لازم برای موفقیت در مقطع دکترا آشنا شده اید و همین آشنایی و نیز مقالات تحقیقی که شما در طی دوره فوق لیسانس ارائه کرده اید شانس شما را در پذیرش مقطع دکترا بالا برده است. هر چند که با هر دوی این مدارک می توانید وارد مقطع دکترا شوید.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz