درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

باداب سورت، چشمه های طبیعی دل کوه

باداب سورت، چشمه های طبیعی دل کوه

در مطالب راهنمای ایرانگردی میخواهیم به معرفی مکان های دیدنی ایران بپردازیم. زیبایی های چشم اندازی که شاید تابه حال اسم آنها هم به گوشتان نخورده است.

برترین ها: در مطالب راهنمای ایرانگردی میخواهیم به معرفی مکان های دیدنی ایران بپردازیم. زیبایی های چشم اندازی که شاید تابه حال اسم آنها هم به گوشتان نخورده است.

باداب سورت – مازندران

یکی از کم نظیرترین جاذبه های ایران بی شک چشمه های زیبای بادابسورت است که در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ایران ثبت شد. این چشمه ها در استان مازندران شهرستان ساری بخش چهاردانگه دهستان پشتکوه و در نزدیکی روستای اروست قرار دارد.

برای دیدن این چشمه های زیبا از دو مسیر می شود استفاده کرد:

ایران‌گردی به سبک برترین‌ها (1)

• از سمنان:

بعد از طی ۲۵ کیلومتر از شهر سمنان به سمت شمال به شهمیرزاد میرسید جاده را به سمت ساری طی کنید پس از طی مسافت تقریبی ۱۱۰ کیلومتر و گذشتن از فولاد محله قبل از پمپ بنزین به ورودی جاده اروست می رسید. مسیر جاده را ۲۲ کیلومتر ادامه دهید تا در ورودی روستا به یک دوراهی برسید. راه سمت چپ به روستای اروست و راه سمت راست پس از ۳٫۵ کیلومتر به کوهپایه تپه های چشمه می رسد.

 

• از ساری:

پس از طی مسافت ۲۳ کیلومتر از ساری به سمت سمنان به دوراهی روستای تاکام می رسید. راه سمت چپ را تقریبا ۶۰ کیلومتر ادامه دهید و پس از گذشتن از شهر کیاسر و بلافاصله بعد از پمپ بنزین به ورودی روستای اروست می رسید. مسیر جاده را ۲۲ کیلومتر ادامه دهید تا در ورودی روستا به یک دوراهی برسید. راه سمت چپ به روستای اروست و راه سمت راست پس از ۳٫۵ کیلومتر به کوهپایه تپه های چشمه می رسد.

ایران‌گردی به سبک برترین‌ها (1)

فاصله کوهپایه تا چشمه مسیری با شیب زیاد است که میتوانید با کمی کوهنوردی به پای چشمه برسید. یا اینکه این مسیر ا با اتومبیل با طی مسافت تقریبی ۲ کیلومتر تا کنار چشمه ها طی کنید.

این مکان در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری «دریاچه میانشه» و فاصله تقریبی ۱۰۰ کیلومتری «سد سلیمان تنگه» واقع شده است.

تپه ماهور های اطراف چشمه پر از گیاهان معطر و دارویی بهاری است. منظره کوه های روبه‌روی دشت و ابرها واقعا جذاب است.

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه با رنگ، طعم و ترکیب متفاوت است .چشمه پرآب از چندین حوضچه به صورت پلکانی تشکیل شده است و در هر حوضچه آب به رنگ های مختلف وجود دارد؛ سفید و شفاف، کرم تا زرد و حتی مشکی.در طی زمان طولانی رسوب این آب ها قندیل های زیبایی را در بخش هایی از این چشمه به وجود آورده اند.

 

یکی از چشمه های این مجموعه سبب تشکیل برکه ای در بالادست حوضچه ها شده است. در قسمت شمال غرب چشمه پرآب چشمه دیگری نیز هست که رنگ آن از نارنجی تا قرمز متغیر و مزه آن ترش است. این چشمه، دو دهانه دارد که میتوانید جوشیدن آن از زمین را ببینید. این آب به یک حوضچه کوچک ریخته می شود و در داخل آن میتوانید جوشش آب را ببینید.

این چشمه ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده اند. جالب است بدانید، فقط در کشور ترکیه شبیه این چشمه ها به نام باموک کاله وجود دارد که به زیبایی و بزرگی چشمه باداب سورت نیست. اطراف این چشمه ها زرشک وحشی و درختهای سوزنی بسیار یافت می شوند.

نکته قابل تامل این است که متاسفانه، این جاذبه طبیعی در حال تخریب و از بین رفتن است. دلیل آن نیز ورود افراد به داخل حوضچه ها و تخریب و آتش‌سوزی در آن مکان است.


دریاچه میانشه – مازندران

دریاچه میانشه بسیار زیبا است و از نگاه کردن به منظره آن سیر نخواهید شد. باید کنار دریاچه باشید و در سکوت بکر آن قدم بزنید تا ببینید که دل کندن از این منظره منحصر به فرد و زیبا تا چه اندازه دشوار است.

برای دیدن دریاچه میانشه از دو مسیر می شود استفاده کرد:

ایران‌گردی به سبک برترین‌ها (1)

• از سمنان :

برای دسترسی از مسیر سمنان ابتدا با طی مسیر ۲۵ کیلومتر به سمت شمال به شهر شهمیرزاد می رسید. از شهر شهمیرزاد مسیر جاده را به سمت ساری طی کنید. پس از طی مسافت تقریبی ۱۵۰ کیلومتر و گذشتن از فولاد محله و کیاسر و بلافاصله بعد از پلی که از روی رودخانه می گذرد به ورودی جاده روستای چورت می رسید. پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت می رسید. فاصله روستای چورت تا دریاچه ۱۰ کیلومتر و خاکی است .

ایران‌گردی به سبک برترین‌ها (1)

• از ساری :

جهت دسترسی از ساری پس از طی ۲۳ کیلومتر به روستای تاکام می رسید. مسیر سمت چپ (که به سمت شرق می رود) را ۱۹ کیلومتر ادامه دهید تا قبل از پل روی رودخانه به ورودی جاده برسید. پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر به روستای چورت می رسید. فاصله روستای چورت تا دریاچه ۱۰ کیلومتر و خاکی است .

دریاچه میانشه در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری «چشمه های بادابسورت»، فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری «سد سلیمان تنگه» و فاصله تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از «دریاچه عباس آباد» واقع شده است.

 

دریاچه میانشه در میان دره ای با شیب نسبتا زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را جنگل های تقریبا بکر و پوشش گیاهی متراکم در بر گرفته است. این دریاچه در اثر رانش زمین و حدود ۱۰۰ سال قبل ایجاد شده است. می توانید در دریاچه شنا کنید اما با توجه به اینکه کف دریاچه هنوز پوشش گیاهی جنگلی شامل درخت و بوته است باید مواظب بود. شنا کردن در این دریاچه کمی خطرناک است.

اگر قصد عزیمت به این دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر، وسایل گرمایشی، خوراک و سایر وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید. سعی کنید از ماشین شاسی بلند و پر قدرت استفاده کنید و زنجیر چرخ هم همراه داشته باشید.

جاذبه های این محل بسیار زیاد است؛ درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده، سکوت، مه، آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل انگیز و نم دار، شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر، همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه هستند.


سد سلیمان تنگه-مازندران

سد سلیمان تنگه، از معدود سازه های عمرانی کشور است که برای بازدید و استفاده گردشگران و مسافران بهسازی شده است. این سد که رسما به نام «سد شهید رجایی» نام‌گذاری شده حدودا از ۱۰ سال پیش با اتمام عملیات بهسازی جهت بازدید آماده شد و هم اکنون یکی از اقامت گاه های جذاب منطقه به شمار می رود.

ایران‌گردی به سبک برترین‌ها (1)

دسترسی

جهت دسترسی به این منطقه پس از طی مسافت ۲۳ کیلومتر در خروجی جنوبی شهر ساری (به سمت سمنان) به روستای تاکام می رسید. از دوراهی تاکام راه سمت راست را ۲۵ کیلومتر ادامه دهید تا به سد برسید. این مسیر بعد از طی مسافتی از میان رشته کوه های البرز و گذشتن از شهر «فریم» به جاده فیروزکوه متصل می شود.

مسافران میتوانند روی تاج سد پیاده قدم بزنند و از مناظر و سازه های سد دیدن کنند. این موقعیت در هیچ سد دیگری ای وجود ندارد. در صورتی که خوش شانس باشید میتوانید خروج آب از دهانه خروجی سد را هم مشاهده کنید که منظره بدیع و زیبایی است.

وقتی از بالای سد به پایین نگاه می کنید ارتفاع به قدری زیاد است که حتی با محکم گرفتن میله های محافظ سد که امکان پرت شدن را به صفر میرساند باز هم وحشت ارتفاع و تصور پرت شدن از آن فاصله ترسناک است. اینجا جایی است که میتوانید بی واسطه ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر از زمین را ببینید.

 

در طرف دیگه دریاچه سد و منظره گستره اون تا جایی که چشم کار می کند ادامه دارد. آب زلال و آبی رنگ که در بعضی جاها به رنگ سبز متمایل می شود و آسمان صاف و آرام منظره ای است که میتوانید از دیدن آن لذت ببرید.

مسیر راهپیمایی در سد حدود ۲۰۰ متره و با طی این مسافت و رسیدن به نقطه میانی امکان ادامه مسیر وجود ندارد. این قسمت همان بخشی است که سر ریز های سد قرار دارند. شما با خرید بلیط اجازه ورود به تاج سد را دارید اما با تاریک شدن هوا ورود به تاج سد دیگر امکان پذیر نیست .

دریاچه سد داران ماهی های متنوعه که میتواند اوقات خوبی برای ماهیگیری برای شما ایجاد کند.

 

دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz