درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

تاریخچه شهر گیومری در ارمنستان

تاریخچه شهر گیومری در ارمنستان

 

شهر گیومری که در کتیبه اورارتو به نام Kumayri آمده است، به قرن هشتم باز می­گردد. برخی بر این باورند که مکان این شهر در قرن پنجم پایه گذاری شده است.

طبق روایتی گفته شده است که سیمریان این شهر را پایه گذاری کردند به دلیل اینکه در سال ۷۲۰ این شهر را تصاحب کردند و در آن زمان نام شهر Kumayri بود که شباهت آوایی در کلمه وجود داشت ارمنستان باستان در اشاره به سیمریان استفاده می شد.

تاریخ شناسان معتقدند که گزنفون در راه بازگشت به دریای سیاه از گیومری عبور کرده است.

تاریخچه شهر گیومری در ارمنستان۵

بر اساس روایت محقق Ghevond در اواسط قرن، Kumayri  به عنوان یک مکان و شهر بزرگ شناخته می­شد. بر اساس گفته این تاریخ شناس باستانی، این شهر مرکزی برای شورش ارامنه بود که به دستور Artavazd Mamikonian بر ضد عربستان  Caliphate  رهبری می شد. این اتفاقات در سال ۷۳۳ تا ۷۵۵ انجام گردید. گیومری با کنترل شدن توسط قبایل ترکی و سلسله فارس ها، این شهر، اهمیت خود را در قرن های بعد تا شروع قرن ۱۹ از دست داد.

 در خود شهر گیومری یا در جنوب آن، قلمرو Shuragel قرار داشت که در برخی منابع معتبر به آن اشاره شده است .

پس از موفقیت روس ها در جنگ میان روسیه و فارس، که در سال ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۳ انجام گردید و پیمانی که در قرارداد گلستان در سال ۱۸۱۳ به وجود آمد، این شهر توسط قاجار به روسیه واگذار شد. 

در قرن ۱۹، گیومری و اطراف آن توسط قرارداد گلستان، جزو قلمرو روسیه شد. و در قرارداد ترکمنچای، روس ها این شهر را در ۱۲ ژوئن ۲۰۰۴ در دست گرفتند و به مدت ۲۵ سال بر آن حکومت کردند. در طی حکوکت روسیان، این شهر یکی از پیشرفته ترین شهر ها در قفقاز شناخته شد. در سال ۱۸۲۹ در جنگ روسیه و ترکیه،  جمعیت بسیاری از ارامنه که حدود ۳۰۰۰ خانواده بودند و در دوره عثمانی، در شهر­های قارص، ارزروم و دغوبایزید زندگی می کردند،  به این شهر و اطراف آن  حجوم آوردند.

تاریخچه شهر گیومری در ارمنستان۴

یک شاعر روسی، به نام Alexander Pushkin، در طول سفر خود به ارزروم، در سال ۱۸۲۹، از گیومری بازدید نمود سپس یک تزار روسی، به نامNicholas  به گیومری آمد و نام گیومری را به Alexandropol تغییر داد. این نام به افتخار همسر تزار روسی، پرنسس Charlotte of Prussia، که نام خود را پس از روی آوردن به فرقه اورتدوکس مسیحیت Alexandra Fyodorovna  گذاشته بود، تغییر یافت. یکی از بزرگ ترین قلعه روسیان در سال ۱۸۳۷ در این شهر ساخته شد. Alexandropo بالاخره، در سال ۱۸۴۹ پس از این اتفاقات به شکل یک شهر کوچک در آمد و پایتخت فرمانروایی Alexandropol Uyezd شد و در آن قرن ها پیشرفت زیادی کرد.

تاریخچه شهر گیومری در ارمنستان۱

در سال ۱۸۴۹، Alexandropol Uyezd یکی از اعضای دولت ایروان گردید. در آن زمان، این شهر یکی از مهم ترین پایگاه های مرزی در حکومت روسیه شد و جزو یکی از قسمت های نیروهای مسلح در قفقاز شناخته شد که در آنجا سرباز خانه شان نیز بنا شده بود. Alexandropol یکی از مهمترین شهرها در قلمرو  روس­ ها گشت. در جنگ میان ترکیه و روسیه که در سال ۱۸۷۷ تا ۱۸۷۸ اتفاق افتاد و ایستگاه قطار در این شهر ساخته شد، یکی از مهمترین و پر توسعه ترین شهر در شرق ارمنستان گشت. در قرن ۱۹، Alexandropol  در خود ۴۳۰ مغازه مانند: کارگاه های بسیار و مراکز فرهنگی داشت.

در قرن ۲۰، در سال ۱۹۰۲، اولین بانک در دوره شوروی ارمنستان در سال ۱۹۲۰،  ساخته شد. Alexandropol 31  مراکز تولید از جمله آبجو، صابون، پارچه و لباس، و غیره را در خود داشت. در انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و عقب­نشینی روسیه از قفقاز جنوبی حکومت عثمانی، با یک حمله توهین آمیز، در جنگ جهان اول، شهر Alexandropol را در دست گرفتند.

در سال ۱۹۲۰، بلشویک ارمنی، با کمک جمعیت مسلمان، در این شهر، سعی در انجام یک کودتا علیه دولت داشناک کردند که توسط دولت ارمنستان در ۱۴ می همان سال سرکوب شد.

در سال های بعد، این شهر صدمات زیادی از جمله ویران شدن برخی از آثار و ساختمان ها در جنگ ترکیه و روسیه، زلزله و غیره را متحمل شد. در سال ۱۹۹۰ نام این شهر از الکسانروپل به Kumayri توسط اتحاد جماهیر شوروی تغییر داده شد و دوباره در سال ۱۹۹۲ نام شهر به گیومری تغییر یافت و امروزه به همان نام در ارمنستان شهرت دارد و یکی از پربازید ترین های تور ارمنستان شناخته شده است.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz