درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

سیاست آمریکا در قبال ویزادهی

سیاست آمریکا در قبال ویزادهی

حتما شما هم پای صحبت پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی نشسته اید که از خاطرات خود راجع به سفر دور دنیا با گذر نامه ایرانی بدون نیاز به ویزا در گذشته های نزدیک سخن می گویند. طبیعی است که یکی از عوامل تعیین کننده صدور یا عدم صدور ویزا، چگونگی روابط سیاسی بین دو کشور مبدا و مقصد است.
روابط سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا، پس از انقلاب ۵۷ تا به امروز، روندی پر فراز و نشیب را پیموده است. از دوران قطع مطلق روابط گرفته تا شروع گفتگو و مذاکرات. با روی کار آمدن دولت دکتر حسن روحانی و تاکید ایشان برایجاد روابط اقتصادی و سیاسی با قدرت های بزرگ جهان، امید آن می رفت که سفارتخانه های تعطیل شده بار دیگر دفاتر خود در تهران را دایر کنند و اندکی از سخت گیری های خود در قبال ویزادهی به شهروندان ایرانی کم کنند؛ اما واقعیت این است که سیاست، بازی پیچیده ای است!
در ابتدا از سرگیری مذاکرات با گروه پنج به اضافه یک، تاکید ایران بر شفاف سازی برنامه هسته ای خود و جرقه شروع روابط میان باراک اوباما و محمدجواد ظریف نقطه عطفی بود میان از سرگیری روابط با امریکا؛ اما این روزها خبر عدم صدور ویزا به سخنگوی ایران در سازمان ملل “حمید ابوطالبی” نشانه ایست از این که مشکلات هم چنان به قوت خود پا برجا هستند. نکته حائز اهمیت در این موضوع این است که دلیل اصلی عدم صدور ویزا برای آقای ابوطالبی شرکت ایشان در حوادث مرتبط با گروگان گیری سفارت امریکا در سال ۵۸ ذکر شده، هرچند که ایشان اعلام کردند در آن سالها به عنوان مترجم در سفارت فعالیت داشه اند و بس. شاید این موضوع موجب نگرانی متقاضیان ایرانی دریافت ویزای امریکا شده باشد؛ اما باید گفت باوجود سایه انداختن روابط سیاسی بر امور کنسولی، همواره حق شهروندی ایرانیان از سوی دولت امریکا پذیرفته شده است و برعکس. این روزها یک فرد عادی ایرانی یا امریکایی راحت تر بین دو کشور سفر میکند تا یک فرد عالیرتبه سیاسی!

دولت ایران بارها اعلام کرده که باوجود پاره ای مشکلات سیاسی بین روابط دو کشور، هیچگاه با مردم عادی ایالات متحده مشکلی نداشته و امریکا نیز سیاستی مشابه را در قبال ایرانیان اتخاذ نموده است. با این وجود ایالات متحده امریکا همواره سیاست سخت گیرانه ای را برای بررسی پیشینه افرادی که قصد ورود به امریکا را دارند دنبال می کند. این مسئله درمورد برخی از ملیت ها پررنگ تر میشود چرا که تعدادی از سازمان های دولتی آنها در لیست سیاه “Black List” ایالات متحده امریکا قرار دارند.

به رغم تمامی مباحث فوق، نمی توان منکر شد که با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی در ایران دریچه ای تازه بین دو کشور ایجاد شده است که به یمن آن ایرانیان بسیاری اجازه ورود به خاک امریکا را یافته اند. هرچند که قوانین مرتبط با صدور ویزا تغییر چندانی نداشته است؛ اما در ماه های اخیر گشاده رویی افسران صدور ویزا و شنیدن جمله “Welcome to USA” از سوی آنان ایرانیان زیادی را خشنود کرده است. البته در سالهای اخیر، عدم تخطی ایرانیان از قوانین داخلی امریکا و خروج به موقع آنان از خاک این کشور نیز از چشم تیزبین کنسولهای امریکا پوشیده نمانده است.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz