درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

عوامل موثر در رشد مهاجرت دانشجویی

عوامل موثر در رشد مهاجرت دانشجویی

عوامل موثر در رشد مهاجرت دانشجویی

عوامل زیادی به افزایش مهاجرت دانشجویی مربوط هستند. بسیاری از کشورهای در حال توسعه دارای ظرفیت کافی پذیرش دانشجو نیستند و در نتیجه دانشجویان چاره ای ندارند جز این که در خارج از کشور درس بخوانند. علاوه بر این، انتظار عمومی این است که تحصیل در خارج از کشور می تواند فرصت حرفه ای تجاری فرد را افزایش دهد. در کل، دانشجویانی که در جستجوی تحصیل در خارج از کشور هستند، به کشورهای خارجی دارای نهادهای آموزشی پیشرفته تر از کشور خود مهاجرت می کنند. مثلا دانشجویان کشورهای عرب به مصر و اردن مهاجرت می کنند تا ادامه تحصیل دهند و بسیاری از دانشجویان بنگلادشی و نپالی به هندوستان سفر می کنند. موج دانشجویان کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته اغلب به دلیل این باور است که کیفیت و استانداردهای آموزشی ارائه شده در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در مقایسه با آن چه در کشور خودشان وجود دارد بهتر است.

تحصیلات تکمیلی به یکی از موارد صادراتی عمده جهانی تبدیل شده است و در آن کشورهای در حال توسعه با جذب دانشجویان خارجی، کمبودهای خود را برطرف می کنند. در ادامه، تغییرات در خصوص نحوه صدور ویزا و سیاست های مهاجرتی، مشوق دانشجویان برای سفر به خارج از کشور و احتمالا باز شدن راهی برای اقامت دایم در کشور میهمان است. فرصت های مهاجرتی یکی از دلایل اصلی رشد مهاجرت دانشجویان است. مطالعه سال ۱۳۸۵ که توسط دانشگاه موناش استرالیا انجام گرفت نشان داد که ۷۵ درصد دانشجویان هندی که تحصیلات خود را در استرالیا به پایان برده اند متقاضی اقامت شده اند و اقامت به آنان اعطا شده است. محقق این پژوهش، میشاییل باس معتقد است که دلیل اصلی تحصیل دانشجویان هندی در استرالیا، اعتبار علمی دانشگاه های استرالیا نبوده بلکه فرصتی برای کسب اقامت دایم بوده است.

یک عامل مهم در خصوص مهاجرت دانشجویان، تمایل به تحصیل به زبانی غیر از زبان اول دانشجو است. مثلا رشد تعداد دانشجویانی که از مرکز و غرب اروپا روانه تحصیل در بریتانیا می شوند با آرزوی «تحصیل دانشگاهی در فضایی که زبان آن انگلیسی است» ارتباط نزدیکی دارد.

عوامل موثر دیگر در افزایش مهاجرت دانشجویی شامل کاهش هزینه های سفر و فناوری ارتباطی پیشرفته تر است که تحصیل در خارج از کشور را در دسترس تر کرده است.

 


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz