درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

موزه نسخ باستانی ارمنستان

موزه نسخ باستانی ارمنستان

بنیاد دست نوشته های کهن ماتناداران معروف به موزه نسخ خطی در شمال غربی شهر ایروان قرار دارد. این موزه یکی از نفیس ترین گنجینه های نسخ خطی و کتاب های قرون وسطی را در خود جای داده است. این موزه شامل ۱۵ سالن است که در آن از ۲۳۰۰۰ نسخه خطی نگهداری می شود. قدیمی ترین اسناد این موزه به تاریخ ۴۰۵ بعد از میلاد و در آغاز استفاده از خط ارمنی برمی گردد. کتاب های ارزشمندی از دوران قرون وسطی شامل (تاریخ، فلسفه، ستاره شناسی، دارو سازی، ادبیات و… ) به زبان های ارمنی، فارسی، یونانی، لاتین، هندی، ژاپنی و … وجود دارد. بسیاری از فرمان های دوران صفویان نیز در این مجموعه وجود دارد که برای بازدیدکنندگان فارسی زبان بسیار جذاب است.

گنجینه ماتناداران در مورد فرهنگ و علوم، تاریخ، جغرافی،دستور زبان ، فلسفه، حقوق، پزشکی ، ریاضیات، نجوم، کیمیاگری و شیمی، ادبیات، واقع نگری ،تاریخ هنر ، مینیاتور،موسیقی به زبان های عربی، فارسی ،یونایی ،آشوری و لاتین ، هندی و ژاپنی و دیگر زبان ها است.

در این موزه آثاری دستنویس از شاهنامه فردوسی ،کلیات سعدی وجود دارد.
بسیاری از فرمان های فارسی از روزگار صفویان نیز در این گنجینه نگهداری می شود.
هسته نخستین این مجموعه سده ها پیش در سرمطران نشین اچمیادزین ماتناداران شکل گرفت. در سده ۱۷ میلادی اچمیادزین ماتناداران از کانون های بزرگ رونویسی دستنوشته ها در مشرق زمین شد، بعدها با گذشت زمان مجموعه های زیادی از گوشه و کنار به این گنجینه افزوده شد.
نام کامل این بنیاد، ماتنادارانِ مسروپ ماشتوتس است که به نام ماشتوتس سازنده الفبای ارمنی نامگذاری شده است.
به گزارش ایرنا، جهانگیری روز گذشته پس از ورود به ایروان با هویک آبراهیمیان نخست وزیر ارمنستان دیدار و در زمینه راه های دو جانبه گفت و گو کرد.

برای بازدید از این موزه می توان از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر همه روزه جز یک شنبه و دوشنبه مراجعه نمود.

هزینه بازدید ۱۰۰۰ درام است.


Recommended Posts

دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz