درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

پذیرش از دانشگاه آمریکا

پذیرش از دانشگاه آمریکا

در این مطلب به توضیح اطلاعاتی راجع به تصمیم پذیرش از طرف دانشگاه هایی که از آن ها درخواست پذیرش کرده اید، میپردازیم. جزئیات مهمی مانند اینکه چه مدت زمان طول می کشد تا یک دانشگاه آمریکایی درمورد درخواست پذیرش تصمیم بگیرد، کمک مالی یا کمک هزینه ی تحصیلی و ….

ابتدا می بایست درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. زمانی  تقاضای شما به صورت رسمی ثبت خواهد شد که وجه درخواستی را به دانشگاه ها مورد نظر پرداخت  کنید.

شما باید مدارک مورد نیاز را آماده کنید و در یک دفتر ترجمه مورد تایید، ترجمه و برای دانشگاه ارسال نمایید.

زمانی که تمامی مدارکِ تایید شدند، مانند توصیه نامه ها، رونوشت ها، انگیزه نامه و رزومه (خلاصه ی تجربیات تحصیلی) این مدارک باید به دست دپارتمان پذیرش دانشگاه آمریکا برسد، که پس از آن پرونده ی شما برای بررسی آماده شده و به دپارتمان مربوطه فرستاده می شود.

درخواست شما زیر نظر کمیته ی بررسی دپارتمان بررسی می شود که این کمیته از استادان و صاحب منصبانِ دپارتمان موردنظر در آن دانشگاه، تشکیل شده است.

بر اساس این مدارک و درخواست شما، کمیته ی بررسی تصمیمی راجع به پذیرش شما  خواهند گرفت. در رابطه با این درخواست به چهار حالت تصمیم گرفته خواهد شد : پذیرش با کمک مالی، پذیرش بدون کمک مالی، تعلیق درخواست و یا رد شدن درخواست.

۱- پذیرش با کمک مالی:

در این نوع پذیرش به در خواست کننده، پذیرش همراه با نوعی کمک مالی داده خواهد شد. این کمک می تواند کل هزینه ی تحصیل، ارائه ی مبلغی برای پژوهش، کمک هزینه ی تحصیلی و یا کمک مالی در غالب تدریس یا معاونت پژوهشی باشد.

علاوه بر آن نامه ی تصمیم پذیرش نیز از طریق ایمیل یا نامه ارسال می شود.

۲- پذیرش بدون کمک مالی:

در این نوع پذیرش به فرد درخواست کننده پذیرش داده شده است، اما بدون هیچ گونه کمک مالی.

در این حالت جزئیات برنامه و دیگر مسائل در نامه ی تصمیم پذیرش از طریق ایمیل یا نامه برای شخص فرستاده می شود.

۳- تعلیق درخواست:

 ممکن است درمورد پذیرش یا رد یک پرونده تردید وجود داشته باشد، در این حالت پذیرش فرد در خواست کننده در حالت معلق نگه داشته می شود.

در اکثر مواقع کمیته ی بررسی، پرونده ی فرد را کنار می گذار و بعد از اینکه درمورد دیگر پرونده ها تصمیم گیری کرد، دوباره آن پرونده را بررسی می کنند. هنگامی که بررسی تمامی و پرونده های درخواستی داوطلبانِ به اتمام رسید، پرونده ی شخص دوباره برای تصمیم گیری قطعی بازبینی می شود.

در این حالت گاهی ممکن است مذاکراتی درمورد موافقت با اعطای کمک مالی وجود داشته باشد و از اینرو تصمیم پذیرش تان توسط کمیته ی بررسی به تعویق انداخته شده و در پورتال آنلاین شما در قسمت پذیرش، “وضعیت تعلیق” مشاهده می شود.

۴- رد درخواست:

 در این وضعیت درخواست پذیرش شما رد شده و دلایل آن در نامه ای که دانشگاه از طریق ایمیل یا نامه می فرستد با جزئیات کامل شرح داده می شود.

مدت زمانی که دانشگاه های آمریکا تا تصمیمات پذیرش را اعلام کنند:

سیستم تصمیم گیری در دانشگا های آمریکا کاملا دستی است و مدت زمان زیادی طول می کشد تا نوبت پرونده ی شما برسد تا کمیته ی بررسی آنرا مورد بررسی قرار دهد.

با توجه به تعداد زیاد داوطلبانی که همه ساله برای ترم های پاییز و بهار دانشگاه های آمریکا در خواست میدهند و هر سال هم این متقاضیان بیشتر و بیشتر می شوند و از همه ی کشورها هم درخواست می دهند، ممکن است ماه ها طول بکشد تا جوابی درمورد درخواست پذیرشتان از یک دانشگاه بیاید.

کمیته ی بررسی، درخواست پذیرش افراد را معمولا با نظمی متوالی بررسی می کند. بنابراین هرچه زودتر درخواست داده باشید، طبیعتا تصمیم پذیرش شما سریع تر گرفته می شود.

زمان اعلا م پذیرش برای داوطلبان ترم پاییز تا ماه مارس تصمیم گرفته می شود و برای داوطلبان ترم بهار تا ماه اکتبر تصمیم گرفته می شود.

شاد و سربلند باشید.

تیم وقت سفارت ایران – آنکارا

پیکاپ پاسپورت آمریکا – پیکاپ ویزا


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz