درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

چالش های ادامه تحصیل آمریکا

تحصیل در آمریکا

ادامه تحصیل در خارج از کشور کار ساده ای نیست. حتی در بسیاری از مواقع فرآیند آماده سازی طولانی، پر هزینه و گاهی ناموفق خواهد بود و در طی این راه موانع زیادی وجود دارد. بطور خلاصه مراحل ده گانه ای که برای فرآیند در مورد دانشگاه های آمریکا باید طی کرد را در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

  • تصمیم نهایی برای ادامه تحصیل خارج از کشور
  • انتخاب و جستجو برای فرصت های تجصیلی
  • گرفتن توصیه نامه، بالا بردن معدل و چاپ مقاله
  • آماده شدن برای امتحانات تافل و GRE
  • دادن امتحانات تافل و GRE
  • دادن تقاضای پذیرش و کمک هزینه
  • راهبردهای اضطراری در صورت عدم پذیرش یا نگرفتن کمک هزینه
  • دادن درخواست برای ویزای آمریکا
  • آماده شدن برای سفر و سر و سامان دادن به کارهای در ایران
  • فراهم کردن هزینه سفر و هزینه های اولیه

 برای طی کردن چنین فرآیندی اگر موفقیت آمیز باشد، حدود ۱ سال زمان و بین۵ تا ۸ هزار دلار احتیاج دارد. این هزینه ها شامل هزینه ی امتحانات، هزینه های تقاضای پذیرش، هزینه های رفتن به کشور مورد نظر برای گرفتن ویزا، هزینه تقاضای ویزا، هزینه سفر به آمریکا و هزینه های اولیه اقامت در آمریکا می باشد. در فرآیندهایی که ناموفق است که با عدم پذیرش یا عدم گرفتن ویزا مواجه می شوند، بین ۲ تا ۴ هزار دلار هزینه خواهند داشت و این هزینه ها شامل هزینه زندگی در آمریکا یا شهریه دانشگاه ها نمی باشد. در همین جا می خواهیم به مقایسه ی دیگر کشورها با آمریکا بپردازیم:

 

جا افتادن در محیط جدید 

اگر بتوانید تمامی مراحل فوق را با موفقیت انجام دهید، شما راهی آمریکا خواهید شد. اگر بخواهیم تجربه ی صدها دانشجوی ایرانی و یا بین المللی را ملاک قرار دهیم، باید بگوییم که دوران اولیه ورود شما به آمریکا از پر چالش ترین زمان های کل دوران تحصیلات عالیه شما خواهد بود. در آمریکا بسیاری از قواعد اجتماعی و فرآیندهای اقتصادی با محیطی که در ایران با آن آشنایی دارید کاملا متفاوت است. معمولا اکثر دانشجویان ایرانی در دوران اولیه اقامت خود دچار اشتباهاتی می شوند که پیامدهای اقتصادی و شخصی در پی خواهد داشت. اما به زودی تقریبا بدون استثنا همگی خود را با شرایط جدید جامعه تطبیق خواهند داد.

هزینه اقتصادی

نسبت به معیارهایی که در ایران وجود دارد تحصیل و زندگی در آمریکا هزینه ی بسیار سنگینی دارد. معمولا به طور متوسط با توجه به شهر محل اقامت و دانشگاه هزینه ی زندگی در آمریکا ماهانه بین   ۱۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه و هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه, بیمه ی دانشجویی و دیگر مخارج مربوط به کتب درسی و غیره بین ۳۵ تا ۱۰ هزار دلار در سال است. معمولا اشخاصی که موفق شده اند که کمک هزینه کامل دانشگاهی را دریافت کنند، می توانند بدون نیاز به خانواده هایشان مخارج خود را بپردازند. اما در صورتی که  نتوانند کمک هزینه ی دانشگاهی را در یافت کنند با گرفتن اجازه ی کار محدود دانشجویی که حداکثر ۲۰ ساعت در هفته در خود دانشگاه می باشد هم فراهم کردن چنین امکاناتی امکان پذیر نیست. بسیاری از دانشجویان ایرانی در ابتدا بدون دریافت کمک هزینه ی دانشجویی تحصیل را شروع می کنند و پس از گذشت یک ترم توانایی های خود را با نشان می دهند و با مذاکره با اساتید کمک هزینه را دریافت می کنند. حتی با وجود چنین شرایطی باید بودجه ای بین ۱۶ تا ۱۰ هزار دلار برای ترم نخست، را در نظر گرفت. معمولا برای یک دوره ی کارشناسی ارشد دو ساله در آمریکا هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۴۰ هزار دلار البته بدون کمک هزینه خرج دارد.

دوری از خانواده و ساختار حمایتی

باید در نظر داشت به غیر از مشکلات جا افتادن در محیط تازه و شروع تحصیلات کارشناسی ارشد یا دکترا، دوری از خانواده هم در طولانی مدت بر سلامت احساسی دانشجویان تاثیرات بسیاری می گذارد. جامعه آمریکا، جامعه ای فردگرا دارد و در تعاملات اجتماعی نسبتا خشن است. یکی از چالش های مهمی که در پیش روی دانشجویان قرار دارد تنهایی و عدم وجود حمایت در شرایط سخت است. معمولا دانشجویانی که متاهل هستند و به همراه همسر خود به آمریکا می آیند کمتر اذیت می شوند.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz