درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

چیزهایی که باید درباره ویزای دانشجویی بدانیم

چیزهایی که باید درباره ویزای دانشجویی بدانیم

مهاجرت دانشجویی

مهاجرت دانشجویی، جابه جایی دانشجویی است که در خارج از کشور محل تولد خود یا شهروندی اش به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر تحصیل می کند. در طول دوره  جهانی سازی، بین المللی شدگی تحصیلات به شدت افزایش یافت و به فعالیت بازار محور تبدیل شد. با افزایش سریع تحصیل بین المللی، دانشجویان بیشتری در پی تحصیل در کشورهای خارجی هستند و بسیاری از دانشجویان بین المللی، تحصیل در خارج از کشور را یک سکوی پرش برای اقامت دایم در آن کشور می دانند. کمک دانشجویان خارجی به اقتصاد کشور میزبان، هم از نظر فرهنگی و هم اقتصادی، بازیگران بزرگ را تشویق کرده است که مشوق های بیشتری در نظر بگیرند تا ورود و التقاط دانشجویان خارجی را آسان تر کنند؛ از جمله متمم های قانونی گسترده در خصوص سیاست مهاجرت و ویزا و روال صدور آن.

نگاهی به مهاجرت دانشجویان در گذشته

طی دوران استعمار، موج دانشجویان از مستعمره ها به سمت پایتخت های جهانی سرازیر می شد. دولت های امپریالیستی راه هایی برای اتباع برگزیده خود باز می کردند تا آن ها بتوانند تحصیلات عالی داشته باشند. مفهوم تحصیل در خارج کشور بر اساس این فرضیه بنا شده بود که فارغ التحصیلان به کشور زادگاه خود بازخواهند گشت تا هنگامی که دارای مهارت های کافی شدند و ارزش های حاکمان استعمارگر در آنان نهادینه شد، در امور اداری مستعمره خدمت کنند.

دوران جنگ سرد بر کمک خارجی و تامین هزینه تحصیل دانشجویان خارجی، تاثیر بسزایی داشت. سیاست نشر دانش علمی و پیشرفت مشترک صنعتی با کشورهای در حال توسعه، نیازمند کمک موسسات آموزش عالی آنان بود. پشتیبانی از آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، ماموریت سیاست خارجی را به حمایت از تحصیلات عالی گره زد. رقبای جنگ سرد بابت برنامه های تحصیل در خارج از کشور هزینه کردند و برای جذب دانشجویان کشورهای در حال توسعه با هم رقابت می کردند.

یکی از مشهورترین برنامه های تبادلی بین المللی که مشوق مهاجرت دانشجویان بین المللی بود، برنامه فول برایت بود. برنامه فول برایت که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شد، پاداش هایی در اختیار دانشجویان، دانشمندان، معلمان و اساتید دانشگاه می گذاشت تا آنان مطالعه و پژوهش کنند. برنامه فول برایت در ابتدا با تامین هزینه عواید فروش وسایل اضافی جنگی انجام می گرفت و بر اساس اصل ارتقای «خیرخواهی بین المللی از طریق تبادل دانشجو در زمینه تحصیل، فرهنگ و علوم» بنا شده بود.

برنامه کلمبو نیز برنامه دیگری بود که جابه جایی دانشجویان بین کشورها را تشویق می کرد. برنامه کلمبو در سال ۱۹۵۱ با هدف تقویت توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه آسیا و اقیانوسیه تاسیس شد. برنامه کلمبو مسول حمایت از ۴۰ هزار دانشجوی آسیایی بود که در نهادهای آموزش عالی استرالیایی تحصیل می کردند و آموزش می دیدند. منابع مالی آن توسط کشورهای عضو تامین می شد که ۲۶ کشور مشترک المنافع و غیرمشترک المنافع بودند.

از دوران استعمار و جنگ سرد، پرونده و وضعیت دانشجویان بین المللی تغییر بسیار زیادی کرده است. روش مسافرت دانشجویان نیز تغییر کرده است و اکثریت دانشجویانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند منابع مالی را خودشان تامین می کنند.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz