درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez

 

Trndez در سال های بسیار جشن گرفته می شود. این مناسبت در روز ۱۳ فوریه می باشد. ارامنه بت پرست، این روز را به نام Tir، جشن می گرفتند. Tir  به خدای علم و دانش گفته می شود. همچنین این تعطیلی مناسبت دیگری نیز داشت. این روز را ارامنه به نام Vahagn خدای خورشید و جنگ نیز می شناختند. Trndez، سنبل بیداری طبیعت است. مردم ارمنستان از آتش برای جنگ با سرمای زمستان استفاده می کردند. روشن نمودن آتش به معنی رفتن تابستان و آمدن پاییز است. اگر این مسئله را کنار بگذاریم که ارامنه از نخستین کسانی بودند که مسیحیت را پذیرفتند، رسومات و فرهنگ بت­پرستان هنوز برای ارامنه به جا مانده است.

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez1

یکی از سنتی ترین اتفاقات در تاریخ بت­پرستی، رویداد Trndez بود. از کار­های سنتی که در این رویداد انجام می شد، آتش­بازی بود که امروزه نیز پابرجاست. در این روز، مردم از روی آتش می پریدند و باور داشتند که آتش برایشان شانس می آورد. "من تقوی پیشه می کنم و روح من به بهشت خواهد رفت." این کلمات را ارامنه زمانی که در این روز به یکدیگر می رسند به هم می گویند. پس از گراییدن به مسیحیت، کلیسا مناسبت Trndez را به تقویم خود اضافه کرد. به دلیل سنت مسیحیت، ژوسف و مریم، کودک ۴۰ روزه عیسی را به کلیسا آوردند.

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez4در آن کلیسا مرد نجیب و صالحی به نام سیمون بود  که زمانی که عیسی را دید، فهمید که این مرد مردم دنیا را با آوردن روشنایی نجات خواهد داد و به او سجده کرد. به همین دلیل کلمه “Tearnendarach” به وجود آمد که به معنی سجده به خدا بود. پیغام دقیق این واقعه، سجده به خدا می باشد. همچنین پیغام آتش­بازی، پاکدامنی و تقوی می باشد. همانطور که عیسی گفته بود من روشنایی جهانم و هرکه مرا پیروی کند به دنبال تاریکی نخواهد رفت و همیشه در زندگیش روشنی خواهد بود.

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez2

این روز در ۱۴ فوریه جشن گرفته می شود. این مناسبت تقریبا شبیه ولنتاین و Maslennitsa روسیست. طبق روایات، نام این مناسبت قبلا Derendez بود که معنی آن "طینجه را در مقابل خانه خود دسته کن" بود. که آرزوی رفاه به خانه و باروری به زمین است. پس از گراییدن ارامنه به مسیح، این نام کمی عوض شد. این مراسم بیشتر برای جوانان، تازه عروس و داماد ها یا نامزد های جوان که قرار است در آن سال ازدواج کنند می باشد. سنبل این مراسم آتش است که مردم باید دست یکدیگر را گرفته و از روی آن بپرند. زمانی که دختران و پسران در حال پریدن هستند، منتظرها باید پشتشان گندم بریزند. آن ها بر این باورند که در طول این مراسم، آتش انرژی تولید می کند که زندگی جوانان را نوسازی می کند. همچنین یک مکانی در نزدیکی آتش در نظر گرفته می شود که همه مشغول رقص و پایکوبی می شوند.  در روستا ها خاکستر آتش نیز در مزرعه ریخته می شود تا موجب بذری تازه گردد.

یکی از تعطیلات ارامنه به نام Trndez3

اگر شما مسافران تور ارمنستان، در آن تاریخ به این کشور سفر کردید، حتما این مراسم را از نزدیک نظاره خواهید کرد.


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz