درباره ایران آنکارا
مجموعه ما با هدف کمک به هم وطنان برای دریافت هرچه آسان تر ویزا شکل گرفته و در ترکیه با نام “ایران آنکارا” و در ایران با نام “نیلگام سفر آلما” به ثبت رسیده است. از آنجائیکه ارائه درخواست به سفارتخانه هایی که در حال حاضر در ایران کنسولگری ندارند، با دشواری های بیشتری همراه است؛ این مجموعه بیشتر تمرکز کار خود را بر روی کشورهای بریتانیا، کانادا و ایالات متحده امریکا قرار داده است. هرچند که دریافت ویزای امارات نیز از قدیم در دستور کار ما بوده و اين بخش در حال حاضر با نام آلما توريسم در حال فعاليت است.
جستجو

۷ جواهر تاریخی ایروان

۷ جواهر تاریخی ایروان

مردم ایروان برای گسترش شهرشان تلاش می کنند تا مانند شهر رم، یکی از قدیمی ترین اما در عین حال مدرن ترین شهر در دنیا باشد. ممکن است فکر کنید که به خاطر عشق و پاسداری وطن، ایروانیان این­گونه فکر می­کنند اما دلیل اصلی این است که تاریخ ارمنستان به قرن ۷۸۲ قبل از مسیح باز می گردد. متاسفانه بیشتر آثار تاریخی و باستانی ارمنستان به دلیل زلزله، دلایل سیاسی و اشغالگری بیگانگان از بین رفته اند. در زمان های گذشته ارمنستان کلیساها و صومعه های بسیاری را در خود داشت، مانند: Poghos-Petros, که در قرن ۴ و ۵ ساخته شد، سینمای مسکو، که  به دلیل قانون اتحاد جماهیر شوروی الحادی ویران شد. اما در قرن ۱۹ و ۲۰، ساختمان هایی ساخته شدند که هنوز مورد بازدید مسافران تور ارمنستان بوده و به زیبایی در این شهر می درخشند.

در این مطلب از قدیمی ترین آن ها شروع کرده و ساختمان های دوره جماهیر شوروی را دنبال می کنیم:

جواهر اول: Saint Katoghike Church

این بنای زیبا در ایروان، در چهارراه  آبوویان- سایات نوا قرار گرفته است. کلیسای Saint Katoghike تنها کلیسایی ست که از قرون وسطی تا کنون در ایروان باقی مانده است. این کلیسا در قرن ۱۳ ساخته شد و پس از آن در اینجا دفن گشت و به فراموشی سپرده شد تا جایی که روی آن قصر سلطنتی ساخته شد. در سال ۱۹۳۶ کلیسای مادر مقدس که در قصر قرار داشت توسط اتحاد جماهیر شوروی ویران گردید و کلیسای کوچک Katoghike دوباره کشف شد. دانشکده زبان نیز دقیقا روبروی این کلیسا  ساخته شد و کلیسا را دوباره پنهان نمود تا زمانی که این دانشکده نیز در چند سال گذشته ویران شد و یک ساختمان کلیسای عظیم برگرفته از نام سنت آنا در آنجا ساخته شد که محل عبادت مسیحیان کاتولیک است.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۷

جواهر دوم: مسجد آبی (Blue Mosque)

روایات تاریخی در مورد ساخت این مسجد وجود دارد اما باستان شناسان به این نتیجه رسیده اند که این ساختمان به قرن ۱۹ زمانی که قانون گذاران فارس در آنجا حکومت می کردند، باز می گردد. در آن زمان ۸ مسجد در این شهر وجود داشت که در زمان اتحاد جماهیر شوروی، به جز مسجد آبی، همه ویران شدند. در قرن ۲۰ در­های مسجد دوباره گشوده شد و اکنون یکی از پربازدید ترین مناطق دیدنی در ارمنستان است.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۳

جواهر سوم: ساختمان سابق ”AOKS”

اگر در مورد اباویان سابق و خیابان استفیان گشته باشید، که خود یکی از قدیمی ترین خیابان های ایروان است، باید توجه کرده باشید که یک ساختمان قدیمی به نام ”old-timers” وجود دارد. این ساختمان اکنون جایگاه کافه ها می­باشد که در قرن ۱۹۱۵ در آنجا ساخته شده است و قبلا یک بیمارستان جراحی خصوصی بوده است.  و در سال ۱۹۴۴، این مکان محل جامعه دوستی ارمنی و ارتباط فرهنگی با کشور های خارجی، که توسط مردم محلی ترجمه شده است قرار دارد. نام این ساختمان اوکس AOKS می باشد که  از نام های روسی الهام گرفته شده است.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۵

جواهر چهارم: هتل تولیپ و هتل ایروان سابق (Golden Tulip Hotel )

زمانی که اقامتی منحصر به فرد در نظر بازدید کنندگان تور ارمنستان باشد، این هتل انتخاب می شود. این هتل یکی از نشانه های معماری سنتی ارمنستان است. درواقع این هتل در سال ۱۹۲۶ در ایروان ساخته شد. حتی اگر در این هتل اقامت نکردید، ارزش دارد که حتما از آن دیدن کنید. عظمت تاریخی و فرهنگی این بنا، حالتی فریبنده به هتل داده است که جالب است در طول سفر خود از آن دیدن کنید.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۱۰

جواهر پنجم: دانشگاه ساختمان سیاه   State University

این ساختمان توسط دانشجویان ساختمان مادر Black نامگذاری شده است و محل آموزش رشته های اقتصادی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی می­باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۲۳ از دانشگاه های ملی شناخته شد و اکنون با آثار تاریخی و معماریش، از جمله جواهرات قدیمیست که باید دید.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۲

جواهر ششم: خانه اپرا و باله

این مکان نفس­گیر که جشن های باشکوه در آن برگزار می شد در سال ۱۹۳۰ ساخته شد تا دهمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی در آن جشن گرفته شود. سه سال بعد، سال ۱۹۳۳، این مکان برای همگان افتتاح شد. در این خانه اپرا، خوانندگان و نوازندگان بسیاری تا کنون نواخته اند. هزینه آن هم برای مسافران قابل قبول است. بنابراین دیدن این مکان تاریخی را از دست ندهید.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۶

جواهر هفتم: کارخانه نوشیدنی

نوشیدنی وینستون چرچیل را شنیده اید. بنابراین باید برایتان جالب باشد که بدانید نوشیدنی مخصوص و سنتی ارمنستان به سال ۱۸۸۷ میلادی باز می­گردد دقیقا زمانی که تاجر Nerses Tairyan اولین کارخانه نوشیدنی مخصوص ارمنستان را در ایروان برپا کرد. در سال ۱۸۹۴ نوشیدنی فرانسوی هم در این کارخانه به وجود آمد که از لحاظ طعم و بو، به هیچ عنوان شبیه نوشیدنی فرانسوی نبود.

۷ جواهر  تاریخی ایروان۱۱

به عنوان یک ساختمان معاصر، این کارخانه در سال ۱۹۵۳ ساخته شد و در نزدیکی تنگه هرازدان، قرار دارد. حتما باید از موزه نوشیدنی و کارخانه آن دیدن کنید.

ایروان شهر خیره کننده ایست که در کنار آثار باستانی قدیمی، شهری مدرن به شما می رود. برای رزرو هتل و اقامت در این شهر زیبا، حتما با آژانس گردشگری ایران آنکارا تماس بگیرید.

 

 


دیدگاه بگذارید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz